Sukně
Sukně - tepláky, minisukně, cetky, španělky
Zdůrazňující naši postavu, dokonale ladící s volnými košilemi. Vzdušný, odkazující na ruské baleríny. Krátké, lákavé, ženské a ukazující urostlé nohy. Dlouhé, silně inspirované cikánskými trendy nebo tepláky, vzdávající hold městskému, sportovnímu šiku. Sukně už léta vedou módní svět, i když jejich začátky nebyly nejlehčí. Móda se mění s rozvojem civilizace a společenských norem. To lze nejlépe pozorovat sledováním historie největších světových trendů.
Dnešní univerzální a nadčasový střih vzbudil před pár lety extrémní emoce. Začněme od začátku a podívejme se na historii sukně. Původně se k jeho výrobě používalo rákosí a sláma, které chtěly chránit tělo před větrem a chladem. Zajímavější je, že je nosily ženy i muži, čímž šaty dostaly „unisex“ charakter. Větší změny přinesly až sufražetky, díky nimž sukně získala novou, zajímavou tvář.
Ve dvacátých letech minulého století byla sukně zkrácena, čímž byla zobrazena dámská lýtka. Byla to radikální změna, která položila základy pro další kontroverzní projekty. Asymetrické modely, které se začaly objevovat v městských ulicích, jsou prototypem dnešních španělských sukní. Šedesátá léta však přinesla skutečnou revoluci v dámském šatníku.
Britská návrhářka Mary Quant, inspirovaná francouzskou módou, představila minisukni. Svět se rozdělil na dva tábory – milovníky tohoto odvážného a skoupého návrhu a jeho zděšené odpůrce. Tehdy začala éra slavné Twiggy, která hrdě ukazovala nohy a propagovala trend, který navždy změnil světovou módu. Minisukně doslova ovládla dámský šatník až do 70. let minulého století. "Květinové děti", boho styl, odkazy na přírodu daly vzniknout dlouhým teplákovým soupravám nebo viskózovým sukním.
V kombinaci s dlouhými přívěsky a květinovými vzory se staly hitem festivalů a pouliční módy. Tehdy se také vrátily do přízně španělské sukně a klasické teplákové minisukně. Osmdesátá léta, považovaná za mimořádně odvážná a barevná, poskytla inspiraci pro dva nové typy písma. První z nich odkazovala na baleríny a vytvářela tylové návrhy, které později propagovala samotná Madonna.
Druhým střihem jsou cetky sukně - extrémně odvážné, moderní a kontroverzní. Díky volánům vybudovaly boky a samotná cetka sukně ještě více zdůrazňovala nohy. Devadesátá léta a současnost, současnost, je skutečnou fúzí a mixem všech výše uvedených trendů. Pravdou je, že dlouhá tepláková sukně je stejně módní jako španělská sukně. Přední návrháři na největších módních přehlídkách roku kombinují styly a dokazují, že móda se ráda uzavírá a některé střihy prostě zůstávají nadčasové.
Španělská sukně
Flamenco je i přes svůj skutečný původ velmi často ztotožňováno se španělskou kulturou. Právě v barcelonských ulicích můžeme po večerech pozorovat představení, ve kterých ženy svádějí svým pohybem s volánky a výraznými barvami. Je však třeba zdůraznit, že romské trendy jsou základem pro dnešní španělské sukně. Dlouhá, krátká, midi verze. Tyto sukně se dodávají v různých délkách při zachování výrazného střihu. Jejich hlavním znakem je ozdobný volán dole nebo šikmo po celé délce sukně. Tento zajímavý střih odkazuje nejen na zmíněný tanec, ale dodává kouzlo téměř každému stylingu.
Španělská sukně přidává pár centimetrů v bocích, stejně jako sukně z cetky. Správná volba střihu vyrovná siluetu, přidá proporce a zamaskuje kila navíc. V kombinaci s klasickou bílou košilí bude skvěle odrážet formální styl a s jednoduchým topem a teniskami mu dodá sportovní nádech. Alternativou k takovému střihu je tepláková sukně, která je výbornou volbou pro letní a jarní stylizace. Obojí je v případě zvětšené a chlapecké postavy skvělou volbou. Zde je nejdůležitější zvolit správný střih, barvu a další doplňky. Takový model jistě najdete v obchodě Wassyl.cz.
Mini sukně
Ideální pro horké měsíce, výlety, dovolené a dlouhé procházky městskými uličkami. Minisukně, i přes svůj kontroverzní začátek ve světě módy, je dnes skutečnou klasikou. V našich šatníkech kraluje již od 60. let minulého století, a to především díky jednoduchému univerzálnímu střihu a vynikající alternativě k šortkám. Minisukně jsou vzhledem ke své délce voleny na méně formální schůzky - jak na procházky městem, tak na nákupy.
Vzhledem k mnoha střihům a barvám se hodí k jednobarevným topům, plátěným košilím, džínovým bundám, teniskám i espadrilkám. Jeho nespornou výhodou je možnost vylepšit naše nohy a vystavit je slunci. Několik jednoduchých doplňků a akcentů z něj udělá ležérní nebo sportovní návrh na léto a jaro. Twiggy jako ikona a hlavní propagátorka „mini“ střihu proslula svou extrémně filigránskou postavou. Dlouhá léta se věřilo, že mini je vyhrazeno pro přehlídková mola, především kvůli úzkému publiku. Dnes si takových krátkých střihů všimneme v šatníku mnoha žen – i té plus size. Jako vždy u módy je klíčová rovnováha a umírněnost.
Dlouhá tepláková sukně má proto v létě svou konkurenci v podobě minisukní. Není divu, vždyť už léta pozorujeme zajímavé střihy na největších módních přehlídkách – od Versaceho po Diora. Pravdou je, že sukně nad kolena nikoho nepřekvapí a je perfektní volbou do horkých měsíců.