Dlouhé kalhoty
Dnes kraťasy
Dnes už šortky nikoho nepřekvapí a předvádění dlouhých opálených nohou je jedním z atributů slunečného léta. Nosíme je jak ke vzdušným, viskózovým košilím, tak k bundám nebo sakám v délce k bokům. Společenské změny a otevřenost bláznivým střihům nám navíc umožnily nosit šortky do práce, na univerzitu nebo do školy. Když se v roce 1995 objevily na anglických přehlídkových molech sporé modelky, dalo se předpokládat, že budou překročeny hranice slušnosti. Ukázalo se však, že jak hipsteři, tak šortky s vysokým pasem se těší neutuchající oblibě – jak tehdy, tak i dnes. Po mnoha letech kontroverzí, odporu a údivu konečně dorazily šortky natrvalo do našich šatníků a do nabídky obchodu Wassyl.cz!
Slavný francouzský návrhář, tvůrce „malých černých šatů“, tvídového saka a malé kabelky s řetízkem říkával, že „Móda, ve které nemůžete vyjít na ulici, není móda.“ Tato slova dokonale vystihují cestu, kterou ti největší a nejkontroverznější museli projít projekty, v jejichž čele stojí dámské dlouhé kalhoty. Jejich začátky nebyly jednoduché, protože trendy byly střeženy politickými a společenskými normami, jejichž prolomení vyžadovalo čas, trpělivost a odvahu. Než tedy dámské kalhoty vstoupily na molo největších módních přehlídek, musely překonat spoustu předsudků a stereotypů, až se nakonec staly jedním ze základních prvků našeho šatníku!
Jak se objevily dlouhé kalhoty ve vašem šatníku?
Historie dámských dlouhých kalhot je pohnutá a dokonale odráží normy a společenská omezení doby. Muselo uplynout tolik let, než si je naše maminky a babičky mohly volně obléct, a svět se musel otevřít novým možnostem, trendům a projektům. A ty byly od samého počátku považovány za příliš kontroverzní.
Vraťme se tedy do 19. století, kdy jedna z nejznámějších amerických aktivistek a feministek – Amelia Blommer – založila časopis, jehož cílem bylo bořit bariéry a normy. V jednom z čísel Amelia zveřejnila postulát vyzývající k respektování práva žen na svobodu. Bylo to tam poprvé, co zaznělo jasné poselství vyzývající k možnosti nosit dlouhé kalhoty bez ohledu na pohlaví. Je zajímavé, že tato myšlenka se stala mnohem kontroverznější než jiný návrh týkající se ... zkracování dámských sukní.
Odpor pramenil z přesvědčení našich předků, kteří považovali dlouhé kalhoty za pracovní oděv – hlavně pro pastýře, dělníky a zemědělce pracující na plantážích. Zajímavé je, že je původně nosili středověcí rytíři, kteří si oblékali tlusté přiléhavé punčocháče. Rozdělení na dámskou a pánskou módu vzniklo spontánně a změnit takto trvale zakořeněné normy bylo nesmírně obtížné.
Ženy, které to chtěly změnit, narážely nejen na odpor a kritiku, ale také na sociální ostrakizaci. Tehdy také vzniklo první oficiální feministické hnutí, jehož hlavním cílem byl boj proti kruté stigmatizaci. Touha ukázat hodnotu žen byla prvním krokem ke změnám světové módy.V 19. století na počest zmíněné Amelie Bloomer vznikly bloomers - kalhoty s charakteristickým, nadýchaným střihem. Dnes se neoficiálně uznává, že Bloomers byly hlavní „zbraní“ v boji proti rušení restrikcí v ženských stylizacích a také hlavním argumentem pro propagaci feministických myšlenek. Nadýchané dlouhé dámské kalhoty zaujaly mnoho návrhářů a položily základy pro vytváření nových střihů a stylů.
Dámské kalhoty si i přes odpor mužské části společnosti rychle získaly uznání v očích žen. Jejich největší výhodou byl komfort a pohodlí – jak v práci, tak při fyzické aktivitě. Navzdory skutečnosti, že kalhoty byly stále ztotožňovány s muži - jak těmi, kteří pracovali na zemi, tak těmi, kteří bojovali na frontě - největší módní revolucionáři se je rozhodli hrdě ukázat v ulicích města.
V jejich čele stály již zmíněná Coco Chanel a Marlene Dietrich, která byla za svou skandální image opakovaně trestána. Policie dávala herečce pokuty za nošení kalhot a obleků. Dnes je Marlena považována za ikonu extravagantní módy – tehdy byla její ženskost podkopávána a považována za skandál.
A jak nosíme dámské dlouhé kalhoty dnes?
Roky plynuly, trendy se měnily, svět se otevřel novým návrhům. V 60. letech minulého století došlo k opravdové explozi extravagantních střihů, které pomohly otevřít novou tvář dámské módy. Pro zajímavost – dlouhé kalhoty se objevily na molu Alexandra McQeena, který jako jeden z prvních představil model džínů s extrémně nízkým pasem. Svět se zbláznil ze skromných, upnutých modelek, které pokorně přijímají každý další návrh.